Yarınlara Yürümek (18) Kul Hakkı

        Sevgili Öğrencim,

        On sekiz ay ara verdikten sonra okullar açıldı. Pandemi süresince öğrencilerimizin uzaktan eğitimi önemsemediklerini gördük. Kurallara uymama, her şeye boş verme ve gözlerde kaybolan ışık… öğretmenler de salgının korkusu: virüs alırsak, eve taşırsak, sevdiklerimizin yaşamına sebep olursak…

        Kurallara uyduğun için başardığını yazmıştın. Ne güzeldi, sizlerle olan yıllar; mesafe sıkıntısı yoktu, sevgi öğrencilerin yüreklerine dokunurdu . sevgiyi yaşayan öğrenciler motive olurdu. Sizler bu motivasyonla çok güzel çalışırdınız. Şimdi öyle mi? Virüs; uzaktan eğitim sürecinde eve hapsolan çocuklara hareketliliği kaybettirdi, sanal dünyaya mahkûm ettirdi. Okullar açılınca öğrenciye yaklaşılamadı, böyle olunca da öğretmenin sevgisini hissetmediler. Sevgi; saçını, yanaklarını ve sırtını yavaşça okşamaktı. Sevgi gözyaşlarını silmekti, sevinçleri paylaşmaktı. Her şey yarım kaldı. Öğretmenin mimikleri, tebessümü görünmüyor, çünkü yüzdeki maske engel oluyor. Sadece gözler kaldı, ama nasıl gözler? Bomboş bakan gözler… kendi varlığını, hayallerini kaybeden  gözler… Ruhsal çöküşün tedavisi için elbette uğraşılacak; I.Dünya Savaşı’nda, Kurtuluş Savaşı’nda yılmadan mücadele eden  neslin evlatları virüsle mücadeleyi kazanmalı. Maskesiz dolaşmak için, parlayan gözleri görmek için, ruhsal dünyanın huzura ermesi için mücadele etmek gerekir, birkaç aylık mücadele yeter de artar bile. Kurallara aykırı davranarak; önce yakınlarımıza sonra da sevdiklerimize zarar vereceğimizi, hatta yaşama hakkını elinden alacağımızı asla unutulmamalıyız. Kaybedilen canların kul hakkıyla Allah’ın huzuruna nasıl çıkarız?

        Sevgilerimi iletir, selâm ederim. Sağlıklı günlerde görüşmek umuduyla.

Öğretmenin 

Haluk Yeşiltepe

Öğretmen - Yazar - Şair at MEB
Yazıları ve şiirleri üreten Haluk Yeşiltepe 1960 yılında Ankara’da doğdu. 1966 yılında ilkokula başladı. İlkokulu, ortaokulu ve liseyi Bulancak’ta bitirdi. Trabzon Fatih Eğitim Enstitüsü Türkçe Öğretmenliği Bölümünden 1980 yılında mezun oldu. İlk şiirini 1974 yılında yazdı. Mahalli gazete ve dergilerde, şiirlerini ve yazılarını yayımladı. Öğretmen olarak Yozgat’ta, Giresun merkezde, Bulancak ilçesinde çalıştı. Mesleğine devam etmektedir.Evli ve iki kızı vardır.
Haluk Yeşiltepe

Latest posts by Haluk Yeşiltepe (see all)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ilgili yazı