Öğretmene Öfke Yakışır mı?

Bulancak Barbaros İlköğretim Okulunda Türkçe öğretmeniydim. 2002-2003 Eğitim-Öğretim Yılı 7.sınıf Türkçe yazılı sonuçlarını okuyordum.  Bir kız öğrencimin 40 puan alması beni şaşkına çevirdi, çünkü bu öğrenci diğer derslerde çok başarılıydı. Dersimden düşük almasının sebebini  sorunca, sinirli bir üslupla:  “Haluk Yeşiltepe  sana gıcığım; bildiğimi yapmadım, derse çalışmadım.” dedi.  Sınıftaki öğrencilerin büyüyen gözleri ve endişeli bakışları gözlerimin önünde. Bir süre sınıf sessiz kaldı. Böyle bir durumla hiç karşılaşmamıştım. Öğrencim kendisine tepki göstermemi  bekliyordu.   Bunun üzerine ben  de çalıştığında başaracağını söyleyerek  derse devam ettim.

Teneffüse çıkarken öğrenciyi yanıma çağırdım. Kurallara aykırı davranışının sebebini  sordum. Önce cevap vermek istemedi ve asiliğine devam etti.  Gerekçeyi anlatmasa  derdine yardımcı olamayacağımı belirttim. “Öğretmenim bana kızmadın mı?” dedi.  “Öğretmene  öfke yakışır mı?  İçindeki duyguları  dışa vurduğun için  seni kutlarım.  Harikasın!” dedim.  Şaşkınlık sırası öğrencimdeydi  artık. Ağlamaya başladı,  yanaklarından inen  gözyaşlarını sildim. Birkaç  dakika hıçkırıklarla ağladı.   Sakinleşince  anlatmaya başladı.  5.sınıfta  şiir yarışmasına katılmış, yarışmada 1.seçilen öğrenciyi  sevmezmiş  ve  kıskanırmış. Seçimi yapan öğretmen olduğumdan  iki yıl bana  içten içe hıncını  büyütmüş. Derdini  çözeceğimi ,  şiir dinletisinde  görev  vereceğimi söyleyince  sevincinden   boynuma sarıldı. “O Geliyor” şiirini mükemmel okudu. Kaymakam ve ilçe protokol  mensupları  öğrenciyi kutladılar. Türkçe yazılı notları 95-100 arası  değişti.

Türkçeye olan tutkusu öylesine büyüdü  ki  Eğitim Fakültesi  Türkçe Öğretmenliği  Bölümünü bitirdi. Şimdi meslektaşım, öğrencilerine ışık olma çabasıyla görevini sürdürüyor .  

Haluk Yeşiltepe

Öğretmen - Yazar - Şair at MEB
Yazıları ve şiirleri üreten Haluk Yeşiltepe 1960 yılında Ankara’da doğdu. 1966 yılında ilkokula başladı. İlkokulu, ortaokulu ve liseyi Bulancak’ta bitirdi. Trabzon Fatih Eğitim Enstitüsü Türkçe Öğretmenliği Bölümünden 1980 yılında mezun oldu. İlk şiirini 1974 yılında yazdı. Mahalli gazete ve dergilerde, şiirlerini ve yazılarını yayımladı. Öğretmen olarak Yozgat’ta, Giresun merkezde, Bulancak ilçesinde çalıştı. Mesleğine devam etmektedir.Evli ve iki kızı vardır.
Haluk Yeşiltepe

Latest posts by Haluk Yeşiltepe (see all)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ilgili yazı

DepremDeprem

      26 Eylül 2019 günlerden Perşembe 7/D sınıfında dersteyim. Yerden gelen bir gürültü duydum, tuhaf bir gürültü. Öğrencilerimle göz göze geldim. Sallanmaya başladık, öğrenciler donup kalmıştı. Yardım isteyen 35 taze

KarKar

      Esenli’de ikinci yılımı çalışıyordum. Kışın en çetin günleriydi, kar sürgün yağıyordu. Dışarıda yürümek donma tehlikesiyle burun buruna gelmekti. Karın ağza dolması, burun içinde oluşan buz nefes almayı zorlaştırıyordu. Gözleri açmak