Yarınlara Yürümek

Yarınlara Yürümek post thumbnail image

15/01/2019

      Sevgili Büyüklerim,

      Karne tatili olacak, karışık duygular içindeyim. Sevinecek miyim, üzülecek miyim? Bilmiyorum. Bu satırlardan sizlere seslenmek istiyorum.

      Karnemde iki sonuçtan biri olacak. Ya başaracağım ya da başaramayacağım. Başarırsam övgülerle dolu sözler duyacağım, hediyeler ve harçlıklar alacağım. Beni inanın ki hediyeler sevindirmeyecek, tabletin, akıllı telefonun bir üst modeli belki o an ilgimi çekebilir. Ya sonra ne olacak biliyor musunuz? Okulda öğretmenlerim internetin doğru kullanımını anlatırken, oyun oynamanın zararlarına değinecekler. Annem ve babam sanal oyunları oynadığım için öfkelenecekler. Sivil toplum kuruluşları seminerlerinde çocukların sosyalleşmesine en büyük engel diyecekler. Madem yanlıştı, bunları elimize niye verdiniz? Başaramazsam azarlanacağım. Suçu öğretmenlerimde ve arkadaşlarımda arayacağım. Söylediklerime, beni korumak adına destek olacaksınız. Yalan öğrenmiş olmayacak mıyım?

      Saygıdeğer büyüklerim, şaşkınım hem de çok. Söylemleriniz biliyorum ki bizleri korumak adına. Doğayla baş başa kalacağım yerler verin, kırlarda koşayım, koşarken düşebilirim, düşersem elimden tutup kaldırmayın, ben kalkarım. Uçurtmayla rüzgarı, çemberle hareketi, saklambaçla yorumu, damayla stratejiyi… öğrenebilirim. Çok mu zor, bu isteğimi gerçekleştirmeniz?

      Biliyorum ki vatana, millete ve çevreme hayırlı evlat olarak yetişmemi istiyorsunuz. Haklısınız, ben de bunu istiyorum ve çabalıyorum. Yanlış yaptığımda kendi çocukluğunuza dönüp akıl vermenize dayanamıyorum, lütfen yapmayın. Beni dinleyin, arkadaşlarımla karşılaştırmayın. Karnemde sonucum ne olursa olsun beraber ders çıkaralım, eksikliklerimi ve doğrularımı bulalım. Yaşım gereği elbette tehlikeler içindeyim, sanal dünyaya ve kötülüklere karşı kendimi korumayı öğretin. Yarınlara yürümeme izin verin.

      Sizleri çok ama çok seviyorum. Saygılarımla…

Evladınız.

Haluk Yeşiltepe

Öğretmen - Yazar - Şair at MEB
Yazıları ve şiirleri üreten Haluk Yeşiltepe 1960 yılında Ankara’da doğdu. 1966 yılında ilkokula başladı. İlkokulu, ortaokulu ve liseyi Bulancak’ta bitirdi. Trabzon Fatih Eğitim Enstitüsü Türkçe Öğretmenliği Bölümünden 1980 yılında mezun oldu. İlk şiirini 1974 yılında yazdı. Mahalli gazete ve dergilerde, şiirlerini ve yazılarını yayımladı. Öğretmen olarak Yozgat’ta, Giresun merkezde, Bulancak ilçesinde çalıştı. Mesleğine devam etmektedir.Evli ve iki kızı vardır.
Haluk Yeşiltepe

Latest posts by Haluk Yeşiltepe (see all)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ilgili yazı

YARINLARA YÜRÜMEKYARINLARA YÜRÜMEK

EVDE BAYRAM                                                                 30/05/2020                                                      Değerli Öğretmenim,         23 Nisan’da, 1 Mayıs’ta, Anneler Gününde, 19 Mayıs’ta ve Ramazan Bayramında yazmak;  duygularımı, düşüncelerimi sizinle paylaşmak istedim. Bu süreçte evde kapalı