Kafayı Çalıştırmak

Araştırmacı gazeteci sokakta bir gence yaklaştı:
—Son yıllarda çekirdek aile yerini geniş aileye bıraktı, bu durumla ilgili ne düşünüyorsunuz? Gencin cevabı:
—Geri kafalılığın dik alâsı. Gazetecinin beklemediği bir cevaptı, şaşırdı. Başka birine yaklaştı, bir soru sorabilir miyim? Adam:
—Görmüyor musun? Mesajlarımı okuyorum, meşgulüm. Durakta otobüs bekleyen öğrencilerin yanına geldiğinde onların söz almak için ileri atılmaları hoşuna gitti.
—Sırayla hepinize soracağım, son yıllarda geniş aile oranı arttı, nedeni nedir? Öğrencilerden biri:
—Canları öyle istemiştir, dedi. Bir başka öğrenci:
—Birbirlerine çok bağlı oldukları için, özlem duygusunu yaşamamak için. Bu cevaplara gülen kız öğrenci, arkadaşlarına;
—Kafanızı çalıştırırsanız cevabı bulursunuz, dedi. Gazeteci peki neden?
—Paraları küpe doldurmak ya da bankaya yatırmak için olabilir, dedi. Gazeteci sorusunun cevabını bulmaya, arkasına bakmadan, koşar adımlarla başka yerlere gitti.

Haluk Yeşiltepe

Öğretmen - Yazar - Şair at MEB
Yazıları ve şiirleri üreten Haluk Yeşiltepe 1960 yılında Ankara’da doğdu. 1966 yılında ilkokula başladı. İlkokulu, ortaokulu ve liseyi Bulancak’ta bitirdi. Trabzon Fatih Eğitim Enstitüsü Türkçe Öğretmenliği Bölümünden 1980 yılında mezun oldu. İlk şiirini 1974 yılında yazdı. Mahalli gazete ve dergilerde, şiirlerini ve yazılarını yayımladı. Öğretmen olarak Yozgat’ta, Giresun merkezde, Bulancak ilçesinde çalıştı. Mesleğine devam etmektedir.Evli ve iki kızı vardır.
Haluk Yeşiltepe

Latest posts by Haluk Yeşiltepe (see all)

Etiketler: , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ilgili yazı

Kız SesiKız Sesi

Baba oğlunu alıp gezmeye çıkar, Babanın bir tanıdığına rastlarlar, Hal hatır derken çocuk bilmiş mi bilmiş: ─Ne komik konuşuyorsun. Adam kızmış, Anlatabilsem afacana derdimi, Peş peşe sıralar tıbbi söylemleri: ─Gençken

Yuğ TöreniYuğ Töreni

Öğretmen,   bir önceki  derste  işlenen konuları tekrar  etmek ister. Öğrenciye : ─Yuğ   töreni  nasıl yapılır? Öğrenci kendinden  emin: ─ Bir  futbol  maçında galip  takımın seyircileri tarafından  mağlup takım oyuncularına söylenen