99. YILA SELÂM

Selâm olsun 99. Yıla
Cumhuriyeti kuranlara,
ve koruyanlara,
Devrimleri yapanlara,
Selâm olsun.

Selâm olsun
Cumhuriyetin öğretmenlerine,
Cumhuriyetin bekçileri öğrencilerime,
Beni dinleyenlere,
Okuyanlara,
Selâm olsun.

29 Ekim 1923’te cumhuriyetin ilanıyla, özgürlüklere ve halkın iradesine dayanan yönetim biçimi oluşturuldu. Bu yönetim biçiminin dünyada eşi benzeri yok: İşgalci devletleri yenmenin ve onlara meydan okumanın adı, Atatürk’ün ve silah arkadaşlarının Türk milletine sevdasının ispatı, Türk gençliğine Atatürk’ün emanetidir cumhuriyet.
Savaşlardan yorulan halkın güvencesi, hastaların tedavisi, kentlerde köylerde okulların açılması, insanlarımızın koruyucusu, sosyal ve kültürel yeniliklerin öncüsü, kadın haklarının dünya ülkelerinden önce verilmesi, her alanda devrimlerin yapılması cumhuriyetle gerçekleşti.
Biliyoruz ki Ortadoğu’nun Türkiye dışındaki ülkeleri; savaşların bitirilemediği, insanların vahşice katledildiği dönemi yaşıyor. Ülkesini terk edenler Türkiye’me sığınıyor, dile kolay Türkiye Cumhuriyeti dört, beş milyon insanın sığınmasına ev sahipliği yapıyor. Ortadoğu cehennemindeki tek farkımız cumhuriyet idaresi.
Cumhuriyetin bir öğretmeni olarak 99.yılı kutlamanın coşkusunu, sevincini; öğrencilerimle ve beni dinleyen değerli misafirlerimizle, cumhuriyetin güneşi öğretmen arkadaşlarımla paylaşmanın gururunu yaşamaktayım. Biliyorum ki cumhuriyetin bayrağı bizlerle ve sizlerle hep dalgalanacak. Ata’mın çizdiği çağdaş medeniyet çizgisinde ileri daha ileri gidecek.

En yüce bayramımız kutlu olsun.

Haluk Yeşiltepe

Öğretmen - Yazar - Şair at MEB
Yazıları ve şiirleri üreten Haluk Yeşiltepe 1960 yılında Ankara’da doğdu. 1966 yılında ilkokula başladı. İlkokulu, ortaokulu ve liseyi Bulancak’ta bitirdi. Trabzon Fatih Eğitim Enstitüsü Türkçe Öğretmenliği Bölümünden 1980 yılında mezun oldu. İlk şiirini 1974 yılında yazdı. Mahalli gazete ve dergilerde, şiirlerini ve yazılarını yayımladı. Öğretmen olarak Yozgat’ta, Giresun merkezde, Bulancak ilçesinde çalıştı. Mesleğine devam etmektedir.Evli ve iki kızı vardır.
Haluk Yeşiltepe

Latest posts by Haluk Yeşiltepe (see all)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ilgili yazı

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü

ÇANAKKALEÇANAKKALE

Kutsal vatan toprağını işgalci emperyalistlere teslim etmemek için şehitliğe yürüyenleri, Mustafa Kemal’i, Çanakkale destanını yazan kahramanları, vatanda herkes özgür ve bağımsız yaşasın diye son nefesini verenleri, son nefesinde “Yaşasın Vatan”