SAYGIDEĞER ATATÜRK

SAYGIDEĞER ATATÜRK post thumbnail image

100 yıl önce yaktığın meşaleyle aydınlandı yurdum. Kimsesizlerin kimsesi cumhuriyetim 100 yaşında, çok sevinçliyim.  Edirne’den Artvin’e; Hakkari’den Antalya’ya bugün kutlu bir coşku var, şenlik var. Yönetim biçimi olarak kurduğun için teşekkür ederiz.

        Cumhuriyeti kurduğun yıllarda okul, hastane, yol yoktu; öğretmen, doktor, mühendis yoktu. 100.yılda milyonla öğretmen, binlerce doktor ve mühendis daha nice meslekler… Fabrikalar, yollar, okullar ve hastaneler yapıldı. Halkın haklarına kimse dokunmasın diye, yarınlarına güvenle bakın diye, özgürce yaşasın diye cumhuriyeti ilan ettiğini biliyoruz. 1. Dünya Savaşı ve Ulusal Kurtuluş Savaşı veren halkın yoksul ve viran kalmış ülkesinde; aydınlanmanın başlangıcı, ayağa kalkışın ve dirilişin adı, bu ulvi fikirlerinizin en büyük eseridir cumhuriyet.

        Cumhuriyeti kurar kurmaz, yaptığın devrimler; toplumsal, siyasal, hukuksal, kültürel ve ekonomik alanlardaydı. Yeni cumhuriyet devletini kurabilmeyi ancak sizin gibi bir dâhi başarabilirdi.

        Elbette Gençliğe Hitabede belirttiğin gibi içeride ve dışarıda cumhuriyetin düşmanları olacak, 100 yıldır bu düşmanlar boş durmadılar, kendi idarelerini getirmek için sinsi sinsi çalıştılar, fakat kötülükleriyle tarihin çöplüğüne gömüldüler. 

        Kurduğun cumhuriyet idaresinin kazanımları sayesinde burada al yıldızlı bayrağın altında toplandık. 100.yılı kutluyoruz. Öyleyse hep birlikte gür sesimizle yeri ve göğü çınlatalım “YAŞASIN CUMHURİYET!”  

         Büyük Lider, Kahraman Gazi,1.Cumhurbaşkanım! Cumhuriyetin milyonlarca koruyucu neferlerinden biriyim. Hepimiz cumhuriyet sevdalısıyız. Bil ki cumhuriyet nice yüzyıllara kadar sürecek. 100.yılımız kutlu olsun!             

Özlem ve saygıyla…                          

Milyonlarca Öğrencilerinden Biri      

Haluk Yeşiltepe

Öğretmen - Yazar - Şair at MEB
Yazıları ve şiirleri üreten Haluk Yeşiltepe 1960 yılında Ankara’da doğdu. 1966 yılında ilkokula başladı. İlkokulu, ortaokulu ve liseyi Bulancak’ta bitirdi. Trabzon Fatih Eğitim Enstitüsü Türkçe Öğretmenliği Bölümünden 1980 yılında mezun oldu. İlk şiirini 1974 yılında yazdı. Mahalli gazete ve dergilerde, şiirlerini ve yazılarını yayımladı. Öğretmen olarak Yozgat’ta, Giresun merkezde, Bulancak ilçesinde çalıştı. Mesleğine devam etmektedir.Evli ve iki kızı vardır.
Haluk Yeşiltepe

Latest posts by Haluk Yeşiltepe (see all)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ilgili yazı