YARINLARA YÜRÜMEK (20) 23 NİSAN

YARINLARA YÜRÜMEK (20) 23 NİSAN post thumbnail image

23/04/2023
NİŞANTEPE

        Sevgili Öğrencilerim,

        TBMM kuruluşuyla yönetme yetkisinin hepimize verildiği kutlu gündür, emperyalist işgale başkaldırıştır, ulusumuzu bizden başkası yönetemez isteğinin ilanıdır, işgalciler terk etsin yurdumuzu demedir 23 Nisan 1920.

        Savaşın en çetin günlerinde Mustafa Kemal meclisteki ateşli çıkışı: “Himaye asla kabul edilemez, elime mavzerimi alır, Elma Dağına çıkar, son kurşunum kalana kadar savaşırım. Himaye altında yaşamaktansa bayrağıma kanımı içire içire şereflice ölürüm. Ya istiklal ya ölüm!” bu sözler mecliste hep bir ağızdan söylenirken ulusal egemenliğin korunacağının ve vatandan düşmanların kovulacağının sloganıydı bu.

        Atatürk, cumhuriyetin ve yeniliklerin varisleri çocuklar olduğu için 23 Nisan’ı çocuklara armağan etmiştir.

        Çocuklara ve gençlere önem veren Atatürk:

        “Küçük hanımlar, küçük beyler! Sizler, hepiniz geleceğin bir gülü, bir yıldızı, bir mutluluk parıltısısınız! Memleketi asıl aydınlığa boğacak sizsiniz! Kendinizin ne kadar mühim, kıymetli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız.” demiştir.

        23 Nisan dünyada tek çocuk bayramı. Cumhuriyetin kurucusu Atatürk; bayramlarla neşeli, sevinçli, coşkulu ve özgür büyüyün istedi.

        Bayram coşkusuyla büyüyen sevgili öğrencilerim, Türkiye’m, cumhuriyetim ve kutsal değerlerim çok yakında sizlerin olacak. Bu görev bilincinizi asla unutmayın, çalışın, çok çalışın ki mutluluğunuz ve kıymetiniz kuşaklar boyu sürsün.

        23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız kutlu olsun. Sevgilerimle

Haluk Yeşiltepe
Öğretmenin

Haluk Yeşiltepe

Öğretmen - Yazar - Şair at MEB
Yazıları ve şiirleri üreten Haluk Yeşiltepe 1960 yılında Ankara’da doğdu. 1966 yılında ilkokula başladı. İlkokulu, ortaokulu ve liseyi Bulancak’ta bitirdi. Trabzon Fatih Eğitim Enstitüsü Türkçe Öğretmenliği Bölümünden 1980 yılında mezun oldu. İlk şiirini 1974 yılında yazdı. Mahalli gazete ve dergilerde, şiirlerini ve yazılarını yayımladı. Öğretmen olarak Yozgat’ta, Giresun merkezde, Bulancak ilçesinde çalıştı. Mesleğine devam etmektedir.Evli ve iki kızı vardır.
Haluk Yeşiltepe

Latest posts by Haluk Yeşiltepe (see all)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ilgili yazı

Ne güzel Ata'nın şu özdeyişi, aynı zaman da uyarıcı "Öğretmenler, yeni nesil sizin eseriniz olacaktır."

Toplum ve ÖğretmenToplum ve Öğretmen

      Öğretmenler, insanların yetişmesini, bilgi sahibi olmasını sağlar. Kısaca okumayı ve yazmayı öğretir.       Hammaddesi insan olan bu esleğe gerekli itibarın gösterilmesi gerekir ki toplum daha nitelikli yetişebilsin. Yarınlarımızın kurucuları ve koruyucuları