GELECEĞİN YILDIZLARI (YARINLARA YÜRÜMEK)

23/04/2024
Nişantepe

        Sevgili Çocuklar,

        23 Nisan 1920 TBMM’nin açılışı.

        Bugün; emperyalist devletlere “Türkiye’yi kuracağız, egemen bir ülkeyiz, bayrağımız Anadolu’da,Trakya’da dalgalanacak” denilen şanlı bir gündür.

        Bugün “Manda ve himaye kabul edilemez.”kararının dünyaya ilanıdır. İngiliz’e, Fransız’a, İtalyan’a ve Yunan’a şehit kanlarıyla suladığımız kutsal vatan topraklarımızı kirletmeyin, kendi vatanınıza gidin inancıdır.

        “Egemenlik kayıtsız, şartsız milletindir.” Ilkesi; özgürlüktür, esaraet zincirlerini kırmaktır, ülke yönetimini halkın iradesine teslim etmektir.

        Sevgili çocuklar, Atatürk’ün deyişiyle geleceğin yıldızları, çocuk bayramının tek sahibi Türkiye çocukları, 23 Nisan; özgürlük demek, yarınlarınız demek, haklarınız demek bunu iyi bilin. Bugün sevincin, coşkunun, eğlencenin günü. 23 Nisan’ı her gün yaşayın çocuklar.

        Yarınların yolu okullardan geçer. Okullarınıza sahip çıkın, her sabah 23 Nisan coşkusuyla okula koşun, sıralarda yerlerinizi boş bırakmayın, okuyun, yaşamınızda başarılar olsun, gülücükler yüzlerinizden eksilmesin. Kağıt toplayan, çiçek ve su satan, çeşitli işlerde çalışan çocuklar, bu zorunluluğunuzu anlıyorum, ne pahasına olursa olsun okula gelin! 23 Nisan’ın size sunduğu imkânları kullanın. Kullanın ki kaderinizi cumhuriyetimizin kazanımlarıyla çizin. Bu ülkede okula gitmeyen çocuk ve çocuk işçi kalmasın. 23 Nisan sevinci, coşkusu minicik yüreklerinizde büyüsün.

        Atatürk’ün bayram hediye ettiği çocukları korumak, hepimizin kutlu bir görevi. Çocuklara uzanan elleri yok etmek ve toplumda benzeri olaylarıni izlerini silmek sorumluluğu hepimizin birinci vazifesidir.

        Sevgili çocuklar, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız kutlu olsun. Her gününüz bayram sevinci ve coşkusuyla dolsun. Hepinize sevgiler, selâmlar.

Haluk Yeşiltepe

Haluk Yeşiltepe

Öğretmen - Yazar - Şair at MEB
Yazıları ve şiirleri üreten Haluk Yeşiltepe 1960 yılında Ankara’da doğdu. 1966 yılında ilkokula başladı. İlkokulu, ortaokulu ve liseyi Bulancak’ta bitirdi. Trabzon Fatih Eğitim Enstitüsü Türkçe Öğretmenliği Bölümünden 1980 yılında mezun oldu. İlk şiirini 1974 yılında yazdı. Mahalli gazete ve dergilerde, şiirlerini ve yazılarını yayımladı. Öğretmen olarak Yozgat’ta, Giresun merkezde, Bulancak ilçesinde çalıştı. Mesleğine devam etmektedir.Evli ve iki kızı vardır.
Haluk Yeşiltepe

Latest posts by Haluk Yeşiltepe (see all)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ilgili yazı

Sevgili öğrencilerim, canlarım! Tanıyın beni; Anadolu’nun güneşi, Hain gecelerin aydınlatıcısı, Geleceğin mimarı, Çocuklarımın öğretmeniyim.

Öğretmenler GünüÖğretmenler Günü

Bugün Öğretmenler Günü.Mutlulukla sunacaksınız çiçekleri,Bir de gülümseyen yüzleri.Renkleriniz süs olsun sınıfa Kalp içinde sevgiler anlatılacak,Dosyalarıma sığmayacak,Gözlerimde mutluluk,Taht kuracak gönlüme. Beni mutlu etmek içinSüslü paketler getirmeyin,Yarınlara dair müjdeler verin,Sevinçten uçayım maviliklere.

Haber SoruyorsunHaber Soruyorsun

Ayrılığa isyanı yazmışsın, Gözyaşlarının izini silmemişsin, Gönlünü dağlamışsın, Değer mi acı çekmeye? Yaşamak çok ama çok güzelken. Yaşamak uğruna canım! Bazen düşüyor, Bazen kalkıyorum. Sıkıntıları bir kenara bırakarak, Mutluluğa yürüyorum.